دستگاه اکسیژن ساز چیست و کاربرد آن

دستگاه اکسیژن ساز چیست و کاربرد آن  

دستگاه اکسیژن ساز از دستگاه های پزشکی است که به افرادی که میزان اکسیژن کمتری در خون خود دارند کمک شایانی می کند. این دستگاه ها هوا را دریافت می کنند و آن را تصفیه کرده و سپس هوای تازه را توزیع می کنند. قبل از اینکه هوا وارد دستگاه شود، از 80 درصد نیتروژن و 20 درصد اکسیژن تشکیل شده است. این دستگاه آن را 90 تا 95 درصد اکسیژن خالص و 5 تا 10 درصد نیتروژن تبدیل می کند و بیشترین مقدار اکسیژن ممکن را به بیمار می دهد.

کاربرد دستگاه اکسیژن ساز

کاربرد دستگاه اکسیژن ساز در شرایط حاد پزشکی و برخی از بیماریها است.چند نمونه از شرایط حاد پزشکی که در آن به استفاده از یک دستگاه اکسیژن ساز برای درمان کوتاه مدت اکسیژن نیاز است، در زیر عنوان شده است.

آسم: در آسم مجاری هوایی ملتهب شده و ریه تولید بسیاری از مخاط را آغاز می کند که این امر تنفس را سخت تر می کند. در حالی که تعدادی داروسازی وجود دارد که می توانند آسم را درمان و کنترل کنند ، یک متمرکز کننده اکسیژن می تواند سطح بالایی از اکسیژن را به جریان خون بیمار وارد کند.

ذات الریه: ذات الریه بیماری عفونی است که در آن کیسه های هوایی در ریه ها ملتهب می شوند و در بسیاری از موارد، آنها با مایعات پر می شوند. برای بسیاری از بیماران ذات الریه که اکسیژن درمانی تجویز شده است، در آنها نتایج بالینی خوبی دیده شده است.

دستگاه اکسیژن ساز

از انواع دستگاه اکسیژن ساز

سندرم پریشانی تنفسیRDS: RDS نوعی اختلال تنفسی است که بیشتر  نوزادان را تحت تأثیر قرار می دهد، به ویژه آنهایی که شش یا بیشتر از هفته قبل از زایمان خود متولد می شوند. نوزادان مبتلا به RDS به اندازه کافی سورفاکتانت (مایع پوشش ریه) ایجاد نمی کنند ،این امر باعث می شود تا سخت نفس بکشند. درمان با اکسیژن با استفاده از دستگاه اکسیژن ساز به ریه های نوزادان باعث می شود تا عوارض بعدی را کاهش یابد.

دیسپلازی برونکوپه ریوی (BPD): نوزادان مبتلا به RDS همچنین خطر بیشتری برای ابتلا به BPD دارند. BPD یک بیماری ریوی شدید است که به پشتیبانی طولانی مدت از تنفس نیاز دارد.

کاربرد دستگاه اکسیژن ساز در سایر شرایط حاد پزشکی

در بعضی موارد ، بعد از عمل ممکن است بیماران برای مدت زمانی کوتاه به اکسیژن احتیاج داشته باشید. برخی از شرایط مزمن که به استفاده طولانی مدت از اکسیژن نیاز دارند عبارتند از: بیماران مبتلا به COPD می باشد که آسیب مزمن ریه در این بیماران ایجاد می شود که جذب رقیق اکسیژن کافی برای ریه ها را دشوار می کند. در نتیجه تنفس دچار مشکل می شود  و اکسیژن درمانی از طریق دستگاه اکسیژن ساز می تواند در این بیماران به تنفس راحت کمک کند.

انواع دستگاه اکسیژن ساز

از انواع دستگاه اکسیژن ساز

فیبروز کیستیک: در این بیماری آسیب دستگاه گوارش و ریوی ایجاد می شود. فیبروز کیستیک یک بیماری نادر است که بر روی سلولهای بدن که مسئول تولید مخاط عرق و آب گوارشی هستند، تأثیر می گذارد. مایعات دستگاه گوارشی تغییر می یابند که منجر به چسبندگی ، محلول ضخیم تری می شود که مجاری و لوله ها شخص آلوده را به هم وصل می کند. این بیماران نیازمند دستگاه اکسیژن ساز هستند.

آپنه خواب: آپنه خواب نوعی اختلال خواب است که می تواند جدی باشد و باعث شود تنفس فرد به طور پراکنده در خواب متوقف شود. معمولاً درمان این بیماری فشار مستمر راه هوایی (CPAP) ، کاهش وزن و ورزش بدنی است، برخی از افراد مبتلا به آپنه خواب ممکن است به اکسیژن درمانی نیاز داشته باشند.

انواع دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز به صورت ثابت و قابل حمل تولید  می شوند. کنسانتره های اکسیژن امروزه جمع و جور، کوچک، بی صدا و سبک هستند  اما بهترین عملکرد و کیفیت را دارند. دستگاه اکسیژن ساز قدیمی سنگین بودند و برای بیمارانی که هنگام سفر یا خارج از منزل خود به اکسیژن درمانی نیاز داشته اند، حمل آنها دشوار بود.