دستگاه ونتیلاتور چیست؟

ونتیلاتور پرتابل

تصویر یک عدد دستگاه ونتیلاتور 1

دستگاه ونتیلاتور چیست؟

دستگاه ونتیلاتور یا دستگاه اکسیژن ساز و یا به عبارتی همان دستگاه تنفس مصنوعی می باشد که کارش تامین کمبود اکسیژن بیمار است. دستگاه ونتیلاتور برای افراد بیماری که موقتا یا بطور دائم دچار مشکلات تنفسی می باشند اکسیژن تولید کرده و عملِ تنفس را برای این افراد راحت تر می نماید. دستگاه ونتیلاتور با دمیدن در ریه ها

و سپس ایجاد مکث، عمل بازدم را به طورِ خودکار برای آنها انجام می دهد. بیشترین استفاده وکاربرد این ونتیلاتورها

در بیمارستان‌ها می باشد. طراحی فوق العاده ی آنها به شکلی است که به عنوان یک دستگاه تنفس مصنوعی برای کمک به بیماران با مشکلات خاص تنفسی در منزل یا خانه ی سالمندان هم می توان استفاده کرد. همچنین مناسب برای آمبولانس های خصوصی برای انتقالِ بیماران دارای شرایط حادِ تنفسی است.

این دستگاه به علت دارا بودن توربوفن و باطری ذخیره بسیار مناسب برای امدادهای هوایی می باشد.

استفاده از این دستگاه محدودیت سنی و زمانی ندارد. هر فردی که با مشکلات تنفسی دست و پنجه نرم میکند، چه نوزاد، و چه یک فرد سالخورده، می تواند با داشتن یک دستگاه ونتیلاتور در منزل به صورت دائمی و بلند مدت از آن استفاده کند.

اصولا ونتیلاتورها به طورِ معمول برای زمان های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرند، به طور مثال: در بیمارستان ها وقتی بیماری را برای عملِ جراحی تحت بیهوشی* قرار می دهند از آن استفاده می شود. چنانچه میدانیم برای بیهوشی افراد از داروهایی استفاده می‌شود.

که منجر به مختل شدن ریتمِ طبیعی تنفس فرد می شود. بنابراین یکی دیگر از کاربردهای ونتیلاتور یا همان دستگاه تنفس مصنوعی کمک کردن به تنفس این گروه از بیماران است که در طول عمل جراحی قادر به تنفس نمی باشند. ونتیلاتور به آنان امکان تنفس و زندگی می دهد.

2. استفاده از دستگاه ونتیلاتور در بیمارستان

دستگاه ونتیلاتور ltv950

 

همچنین از آن برای پیشگیری از حملاتِ شدید تنفسی بیمارانی که دچار مشکلاتِ حادِ تنفسی و ریوی هستند استفاده می شود.

توجه داشته باشید که دستگاه ونتیلاتور تنها برای حمایت و یاری رساندن به افرادِ بیمار استفاده می شود و به هیچ عنوان جنبه ی درمانی ندارد”. از نام‌های دیگر ونتیلاتور می توان به:

  • ونتیلاتور مکانیکی
  • رسپیراتور
  • دستگاه تنفس مصنوعی

*توضیح: بیهوشی به کاهش سطح هوشیاری بیمار تا حدی که حواس (به خصوص حس درد) را متوجه نمیشود و قادر به انجام فعالیتی نیست گفته می شود. بطور کلی اصطلاح “بیهوشی” به فقدان احساس و آگاهی اشاره دارد.

کاربردهای اصلی ونتیلاتور چیست؟

کاربردهای اصلی ونتیلاتور
اکسیژن رسانی به ریه ها
کمک به بهتر خارج شدن دی اکسید کربن* از بدنِ فردِ بیمار

توضیح: گاز سمی و بی‌مصرف که بودنش در بدن ضرر دارد.

کمک به تنفس بهترِ فردِ بیمار
با دمیدن در ریه های بیمارانی که توانایی نفس کشیدن را از دست داده اند، عمل دم و باز دم را برای آنان انجام می دهد.
  • ونتیلاتور مناسب برای چه کسانی است؟
  • ونتیلاتور بیشتر در کجا موردِ استفاده قرار می گیرد؟
  • در طول عمل جراحی/ بیهوشی

همان طور که پیش تر ذکر شد، زمانی که فرد بیمار برای عمل جراحی تحت بیهوشی قرار می گیرد، داروهایی که برای بیهوشی موردِ استفاده قرار می گیرند باعثِ مختل شدنِ تنفس طبیعی فردِ بیمار می شوند. بنابراین نیاز به دستگاهِ ونتیلاتور برای ایجادِ تنفس مصنوعی و کمک به حیات بیمار در طول عمل جراحی لازم و ضروری می باشد.

بعد از اتمام جراحی هنگامی‌که بیهوشی تمام شد و فردِ بیمار مجددا شروع به تنفس طبیعی نمود، دستگاهِ ونتیلاتور را از او جدا می کنند و لوله ی در گلوی بیمار نیز خارج می‌شود. این عمل معمولاً قبل از اینکه بیمار کاملاً بهوش شود انجام می شود. گاهی هم نوعِ عمل جراحی طوری می باشد که لازم است شخص بیمار تا مدتی همچنان از دستگاه ونتیلاتور استفاده کند تا بهبودی کامل حاصل شود.

  • برای بهبود در اختلال عملکرد ریه

برخی بیماری‌ها، عملکرد ریه ها و دستگاه تنفسی را دچار اختلال می کنند.

این بیماری ها یا عامل دیگری که باعث اختلال در عملکرد دستگاه تنفسی شما شود، هر چند که قطعا خودتان می توانید نفس بکشید، اما ممکن است برایتان کمی دشوار باشد و یا به سختی نفس بکشید و احساس تنگی نفس ناراحت‌کننده‌ای داشته باشید. در این حالت بی شک شما به یک ونتیلاتور نیاز خواهید داشت. ونتیلاتور قادر است

دستگاه بای پپ

 

کمبود اکسیژن شما رو تامین کند. بنابراین یک دستگاه ونتیلاتور به بیمار کمک می‌کند تا شرایط دشوار برطرف

3صفحه نمایش تنظیمات دستگاه ونتیلاتور

نمودن اکسیژن مورد نیاز برای تنفس خویش را به راحتی پشت سر بگذارد.

دستگاه ونتیلاتور چگونه عمل می کند؟

دستگاه ونتیلاتور از طریق فشار مثبتی که برای انتشارِ اکسیژن به ریه‌ها وارد می آورد عمل می‌کند. دقیقا همان طوری که یک فرد سالم و عادی اکسیژنِ موجود در هوا را نفس می‌کشد، ونتیلاتور هم به همین شکل عمل می کند. این دستگاه طوری تنظیم‌ شده است که منجر به نفوذ هوا به ریه‌های بیمار می‌شود.

حسن دستگاه ونتیلاتور این است که قابل تنظیم می باشد و شما می توانید آن را به تعداد مشخص در هر دقیقه تنظیم نمایید. و اگر به هر دلیلی مدت‌ زمان مشخصی از آن استفاده نکنید، دستگاه به شکلِ کاملا خودکار هوا را نفوذ می‌دهد تا بیمار بتواند تنفس کند.